نفت و گاز

طراحی و نظارت مخازن ذخیره با استفاده از نرم افزار PV-Tank

مخازن ذخيره جهت نگهداري سيال در فشار محيط و فشارهاي پايين بكار ميروند. مخازن ذخيره در فشار صفر تا 2.5psig بوده و استاندارد طراحي آنها API 650 ميباشد. براي طراحي مخازن ذخيره با فشار كمي بیشتر از 2.5psig تا 15psig از استاندارد API620 استفاده ميگردد. اين مخازن به دو دسته كلي سقف ثابت و شناور تقسيم ميشوند.از مخازن سقف شناور براي فراورده هاي با فشار بخار بالاتر از 1.5psig استفاده مي‌گردد. مثلا جهت نگهداري بنزين به دليل تجمع بخارات آن زير سقف و امكان انفجار هميشه از مخازن سقف شناور استفاده مي‌شود.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی و نظارت مخازن تحت فشار با استفاده از نرم افزار PV-Elite

مخازن تحت فشار از تجهیزات اساسی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، هسته‌ای، نظامی، هوافضا و صنایع غذایی محسوب می‌شود. در طراحی، ساخت، تست، نصب و راه‌اندازی این مخازن از کدها، استانداردها، روش‌ها و اصول خاصی بهره گرفته می‌شود. امروزه استفاده از نرم‌افزارهای قدرتمندی مثل PV Elite به فرآیند طراحی و تحلیل مخازن تحت فشار سرعت و دقت بیشتری داده است.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی مبدل های حرارتی با استفاده از نرم افزار Apsen B- Jac

مبدلهای حرارتی تقریبا پرکاربرد ترین عضو در فرآیندهای شیمیایی‌اند و می‌توان آنها را در بیشتر واحدهای صنعتی دید. وظیفه آنها انتقال گرما از یک سیال به سیال دیگر است. این عملیات می تواند بین مایع –مایع ، گاز – گاز ، و یا گاز – مایع انجام شود. محاسبات طراحی مبدلها کاری طولانی و گاهی خسته کننده است. مثلا طراحی یک مبدل برای یک عملیات بخصوص نیاز به حدسهای زیادی دارد که با استفاده از آنها و طبق استانداردها می توان اندازه های یک مبدل مناسب را پیدا کرد. اما با استفاده از برنامه های رایانه ای تمام این محاسبات توسط رایانه انجام می شود و کاربر برای طراحی تنها باید شرایط عملیاتی و خواص سیالات حاضر در عملیات را وارد کند. نرم افزار Aspen B-Jac یکی از این موارد است. این نرم افزار شامل برنامه هایی می شود که توانایی انجام چنین محاسباتی را برای مبدلها دارند.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی استراکچر با استفاده از نرم افزار Tekla Structure

نرم افزار Tekla Structures از جمله نرم افزار های قدیمی مدلسازی سازه و تهیه نقشه های کارگاهی (شاپ دراوینگ) می باشد. این نرم افزار ابتدا با نام تجاری Xsteel معروف بود و بیشتر افراد قدیمی نیز با همین اسم این نرم افزار را می شناختند اما با افزوده شدن قابلیت های تکمیلی به آن (از جمله مدلسازی سازه های بتنی) به نرم افزار Tekla Structures تغییر نام داد. روند کارکردن در نرم افزار تکلا بدین ترتیب است که ابتدا بر اساس نقشه های سازه ای که طراحی شده و نقشه های آن در فرمت اتوکد موجود است، قطعات به صورت سه بعدی ترسیم می‌گردند و سپس مرحله به مرحله پروژه تکمیل می‌شود. یعنی تیر و ستون ها بر اساس پروفیل‌ها و طول‌های معینی که در نقشه سازه موجود است ترسیم می‌شوند و سپس اتصالات، راه پله ها، مهاربندها و… مدل می‌شوند. پس از تکمیل مدلسازی (و یا در حین مدلسازی) و کنترل صحت آن، نقشه های کارگاهی به سادگی از تک تک قطعات قابل استخراج است. این نقشه های کارگاهی شامل نقشه های قطعه زنی، نقشه های مونتاژ و نقشه های نصب می باشد.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی فرآیند و تهیه نقشه های P&ID

P&ID مخفف عبارات PIPING & INSTRUMENTATION DIAGRAM است که معرف ادوات لوله کشی و ابزار دقیق است. این نقشه ها، نقشه های شماتیکی هستند که توسط مهندسین فرآیند یا مهندسین شیمی تدوین می گردد و در اختیار بخش های دیگر از جمله پایپینگ قرار می گیرد. نقشه لوله کشی و ادوات ابزار دقیق شامل کلیه تجهیزات مکانیکی، خطوط ارتباطی، تجهیزات و سیستم های کنترل می شود که بصورت شماتیک در این نقشه نمایش داده می شود. نحوه نمایش ادوات لوله کشی و ادوات ابزار دقیق بایستی با استانداردها ماطبقت داشته باشد.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی و مدل سازی پالایشگاهی

PDMS مخفف عبارت Plant Design Management System میباشد. این نرم افزار در زمره كارآمدترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است كه در اكثر كشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یك سایت را تا بالاترین حد آن داراست. این نرم افزار فقط به صنایع نفت و گاز محدود نمی شود، بلكه كلیه كارخانجات و یا واحدهایی كه در آن ها چرخه یا سیكلی از مواد و ادوات صنعتی وجود دارد، می توانند جهت ارائه یك نمایی كلی، تهیه نقشه های دو بعدی و سه بعدی و انواع گزارش های جامع از واحدشان از این نرم افزار استفاده نمایند.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید