آموزش طراحی

آموزش طراحی

نرم افزار کریر هپ (بار سرمایی، گرمایی، انتخاب چیلر و بویلر، انتخاب هواساز)

نرم افزار Carrier یکی از پرکاربردترین نرم افزارها و در عین حال جامع ترین آنها در زمینه محاسبه بارهای برودتی و سرمایشی است. در طراحی تاسیسات مکانیکی حضور دو عدد بسیار اهمیت دارد: میزان بار گرمایش و میزان بار سرمایش. نرم افزار کریر امکانات دیگری از جمله انتخاب تجهیزات را برای فضاها ی تعریف شده با سیستم های مختلف در اختیار کاربران قرار می دهد که می تواند کمک بسیار بزرگی برای مهندسان طراح تاسیسات مکانیکی باشد.

برخی از قابلیت های نرم افزار Carrier عبارتند از:

 • محاسبه بار کلی ساختمان
 • محاسبه لوله های سیال
 • انتخاب و محاسبه ظرفیت دستگاه های موردنیاز
 • انتخاب کنترل کننده های مناسب سیستم
 • کنترل اطلاعات مربوط به واحدهای گرمایشی و سرمایشی

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

نرم افزار رویت مپ (مکانیکال، الکتریکال و لوله کشی)

نرم افزار Revit MEP (Mechanical.Electrical.Plumbing) به عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان، ابزاری است مبتنی بر درک مستقیم طرح که توسط کمپانی بزرگ Autodesk ارائه گردیده است که سبب تمرکز بهتر فکر طراح بر روی طرح مهندسی خود می گردد. از این نرم افزار می توان جهت محاسبه و طراحی مربوط به سیستمهای گرمایشی (Piping)، فاضلاب، آب سرد و گرم، تهویه مطبوع، آتش نشانی، الکتریکال، تحلیل بار سرمایشی و گرمایشی ساختمان و حتی به عنوان نرم افزاری در محیط های صنعتی، کارخانه ها،پالایشگاهها، نیروگاهها و… استفاده نمودتمامی ترسیمات، طراحی و محاسبه به وسیله نرم افزار Revit MEP بصورت واقعی و هوشمند انجام گرفته و تمامی اجزاء را در سیستمهای مختلف تاسیساتی به هم متصل می نماید.

از دیگر قابلیتهای این نرم افزار می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱)به دلیل ۳ بعدی بودن نرم افزار می توان تغییرات لازم را بر روی سیستم تاسیساتی ساختمان با توجه به نیاز، با تسلط کامل اعمال نمود.

۲)امکان تبادل فایلهای محاسباتی با دیگر نرم افزارها

۳)اتصالات لوازمات بهداشتی به بهترین نحو ممکن و با در نظر گرفتن عوامل اقتصادی آن صورت می گیرد.

۴) محاسبه قطر مناسب جهت سیستم Piping و کانالها با در نظر گرفتن عوامل بهینه سازی و اقتصادی با توجه به در نظر گرفتن سرعت و اصطکاک درون لوله ها محاسبه می کند.

۵) ترسیم و طراحی سه بعدی موتورخانه ها ( تجهیزات موتورخانه با مشخصات فنی آن در نرم افزار موجود می باشد.)

۶) حتی این امکان نیز در نرم افزار وجود دارد که اگر تجهیزاتی همانند پمپ، زانویی،…در تجهیزات اضافه شده، به نرم افزار وجود نداشت شما میتوانید این تجهیزات را به وسیله نرم افزار در محیط FAMILY و با مشخصات فنی مورد نظر خود طراحی نمایید.

۷) تعداد نفراتی که جهت تکمیل یک پروژه با هم همکاری می کنند را به حداقل می رساند. محاسبات سریع و دقیق

۸) ارائه جداول زمانبندی توسط نرم افزار مطابق بااستانداردهای مورد استفاده در ساختمان (مشخص کردن تاسیسات به کار رفته در ساختمان به همراه مشخصات از قبل تعریف شده ی آنها توسط نرم افزار)

۹) در هر اتصال بین عضوها، چندین مسیر توسط نرم افزار ارائه می گردد که با انتخاب هر مسیر براساس شرایط اتصال می توان بهترین مسیر را انتخاب کرد.

۱۰) تمامی وسایل اضافه شده به هر سیستم در نوار منو  System Browser قابل نمایش می باشد.

۱۱) در طراحی سیستمهای پیچیده امکان تداخل(Clash) وجود دارد که نرم افزار به دلیل هوشمند بودن از این تداخلات جلوگیری نموده و بهترین و بهینه تری مسیر را پیشنهاد میکند.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

مجموعه نرم افزارهای MCquay (داکت سایزر، پایپ سایزر و چارت سایکرومتریک)

کمپانی مک کویی یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات تهویه مطبوع در جهان می باشد. این مجموعه قدرتمند در زمینه طراحی و انتخاب تجهیزات نیز یکی از شرکت های پیشرو بوده و مجموعه نرم افزاریی بسیار کاربردی را تحت عنوان   design tools MCQUAY  ارائه نموده است. این مجموعه شامل سه نرم افزار قدرتمند و کاربردی داکت سایزر (Duct Sizer)، پایپ سایزر (Pipe Sizer) و سایکرومتریک چارت (Psychrom) می باشد مورد توجه بسیاری از طراحان تاسیسات مکانیکی قرار گرفته و به جرات می توان گفت که کمتر طراحی است که در طراحی های خود از این مجموعه نرم افزاری قدرتمند، کاربردی و ساده استفاده ننماید.

برخی از ویژگی ها و قابلیت های مجموعه نرم افزارهای مک کویی MCQUAY

 • داکت سایزر (Duct Sizer) طراحی و محاسبه سایز کانال

به کمک این نرم افزار قدرتمند می توانید به راحتی سایز کانال های تهویه را بدست اورید. با وارد کردن CFM مورد نیاز عبوری در کانال و همچنین افت فشار کانال با توجه به نوع کانال انتخابی نرم افزار میزان حجم هوا را برای شما محاسبه می نماید. سپس با وارد کردن طول کانال مورد نیاز، عرض کانال برای شما نمایش داده می شود. قابل ذکر است این نرم افزار برای چک کردن سایز کانال هایی که از طریق جداول محاسباتی بدست امده بسیار مفید و سریع می باشد. ضمن این که ابعاد کانال را با تقریب نسبتا بالایی به شما عرضه می کند. این نرم افزار قدرتمند را به تمامی مهندسان تاسیسات که در زمینه طراحی و انتخاب کانال توزیع هوای تهویه از طریق هواسازها، ایر واشرها، کولر های آبی و یا کانال های اگزاسست فعالیت دارند پیشنهاد می کنیم.

 • پایپ سایزر (Pipe Sizer) طراحی و محاسبه سایز لوله ها انتقال سیا

این نرم افزار بسیار ساده بوده و با وارد کردن اطلاعات مختصری از از جمله قطر لوله و یا GPM مورد نیاز کلیه اطلاعات مورد نیاز را به شما ارائه می دهد. این نرم افزار همچنین دارای دو منوی کشویی برای انتخاب جنس لوله و دمای سیال عبوری از داخل لوله می باشد. به کمک این نرم افزار می توانید اطلاعات زیادی از جمله ضخامت مورد نیاز لوله ها، وزن لوله، وزن سیال عبوری، چگالی سیال، دبی عبوری، افت فشار و بسیاری از پارامترهای دیگر را بدست آورد.

 • سایکرومتریک چارت (Psychrom)

سایکرومتریک یکی از چارت های بسیار پرکاربرد در زمینه اصول تبرید می باشد. این چارت نقش بسیار مهمی در زمینه انتخاب هواسازها و سیستم های تهویه در طراحی بازی می کند. به کمک این نرم افزار می توانید علاوه بر دقت بالا، بسیاری از محاسبات را فاکتور گرفته و به سرعت به عدد مورد نظر خود برسید.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

نرم افزار Auto Sprink: اعلام و اطفا حریق

اتواسپرینک، نرم افزاری کامل، قدرتمند و مستقل و بدون نیاز به نرم افزارهای دیگر Stand Alone  می‌باشد.  این برنامه برخلاف برنامه های دیگری که در زمینه سیستم‌های اطفاء حریق کار می‌کنند، نیازی به برنامه اتوکد ندارد. از ویژگی های مهم اتواسپرینک به موارد محاسبات هیدرولیکی پیشرفته، دقیق و البته یکپارچه، امکانات Stocklisting و همچنین تطابق کامل با نقشه‌های اتوکد می‌توان اشاره کرد.

قابلیت‌های نرم افزار اتواسپرینک

 • رسم نقشه‌های بسیار دقیق
 • امکان ورود Import و خروج Export فایل‌های DWG
 • امکان انجام محاسبات هیدرولیکی بدون اتمام کشیدن نقشه یا حتی سیستم و بدون الزام به اضافه نمودن اتصالات
 • طراحی تمامی سیستم‌های اسپرینکلر با نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی و بطور همزمان و خودکار
 • انجام محاسبات هیدرولیکی بطور همزمان با کشیدن نقشه
 • گزارش محاسبات هیدرولیکی طبق فرمت NFPA  یا گزارش استاندارد اتواسپرینک با تمام جزئیات
 • قابلیت‌های کمکی اتوماتیک: رسم In-Rack و Loop
 • تبدیل المان‌ها به صورت نشانه‌ها به ستون، کمان‌ها به خطوط چندبخشی، دایره‌ها به اسپرینکلر و خطوط به لوله …
 • ایجاد تفاوت در رنگ لوله‌ها متناسب با دبی که باعث درک بهتر ظاهری از نقشه و شرایط هیدرولیکی می‌شود.
 • تهیه مدل‌های ساختمانی سه بعدی، اجزای سازهای و المان‌های مکانیکی و برنامه شناسایی ناهماهنگی در نقشه و طرح
 • ابزارهای مد لسازی سه بعدی + بررسی وجود تداخل و نمایش هشدارهای اینتراکتیو، جهت هماهنگی پروژه

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

طراحی مبدل های حرارتی با استفاده از نرم افزار Aspen B-Jac

Aspen یک نرم افزار کامل در جهت طراحی حرارتی و مکانیکی مبدل های حرارتی می باشد. از این نرم افزار می توان برای طراحی تخمینی مبدل، برآورد اولیه هزینه های ساخت مبدل و انتخاب حالت بهینه طراحی مبدل در جهت تسریع در ساخت، کاهش هزینه های ثابت ساخت و کاهش زمان طراحی بهره برد. از این نرم افزار می توان، به طور همزمان، همراه نرم افزار Aspen Plus در جهت کاهش هزینه ای عملیاتی، حداقل کردن زمان های قطع برنامه، کشف گلوگاه های فرآیندی، تخمین عملکرد فرآیندی در شرایط عملیاتی مختلف و طراحی واقعی مبدل های حرارتی در طول فرآیند استفاده کرد. همچنین این برنامه قادر است برای طراحی مجدد مبدل های موجود بکتر رود و اثر مبدل را در کارایی کل فرآیند مشخص کند.

ASPEN BJac  شامل 3 برنامه طراحی زیر می شود:

 • Aspen Hatran : جهت طراحی حرارتی، چک کردن و شبیه سازی تمام مبدل های پیوسته لوله بر اساس استاندارد TEMA جهت گرمایش محسوس، تبخیر و چگالش استفاده می شود. در این برنامه با استفاده از یک طراحی مکانیکی اولیه در طول طراحی می توان امکان طراحی و ساخت مبدل را بررسی کرد.
 • Aspen Aerotran : جهت طراحی حرارتی، چک کردن و شبیه سازی مبدل های هوایی شمل نیروی اجباری، جریان آزاد کوره ها و اکونومایزرها استفاده می شود. در این برنامه با استفاده از یک طراحی مکانیکی اولیه در طول طراحی می توان امکان طراحی و ساخت مبدل هوایی را بررسی کرد.
 • Aspen Team : یک نرم افزار کامل جهت طراحی مکانیکی، تحلیل تنش و محاسبه بارهای خارجی تمام مبدل های پوسته لوله بر اساس استاندارد TEMA جهت گرمایش محسوس، تبخیر و چگالش است. Aspen Teams بهترین تکنیک ها را برای ساخت بر اساس کدهاس استاندارد به همراه تولید نقشه های ساخت مبدل و تخمین هزینه ساخت و هزینه کارگر در اختیار کاربر قرار می دهد.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید

نرم افزار سالیدورکس (مهندسی معکوس قطعات صنعتی)

سالیدورک ، یک نرم افزار مهندسی در شاخه طراحی به کمک کامپیوتر است. این نرم افزار دارای سه محیط تحت عنوان Part، Assembly و Drawing می‌باشد. قطعات ابتدا در محیط اول یا پارت، رسم می‌شوند، سپس در محیط دوم یا اسمبلی، قطعات مربوط به هر مکانیسم بر روی هم سوار شده و در نهایت در محیط سوم یا  Drawing، نقشه مهندسی مربوطه، به صورت نسخه چاپی تهیه می‌شود. در واقع سالیدورک یک برنامه برای مدلینگ یا سه بعدی کردن قطعات صنعتی و جامدات می باشد و برای این کار احجام را بصورت پارامتریک یا واحد های از پیش ساخته کنار هم قرار می دهد.

برای مشاوره با کارشناسان مهندسین مشاور پارس پگاسوز در ارتباط باشید